وزیر عدلیه: برای تامین عدالت غیر رسمی چاره‌ای جز قانونی ساختن جرگه‌ها نداریم

waheed
دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۸:۲۳
.

وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان، کنفرانسی را به منظور بحث و نظرخواهی در مورد طرح قانون حل منازعه در جرگه‌ها برگزار کرد. وزیر عدلیه در این کنفرانس، افغانستان را کشور سنتی و جرگه‌ها خواند و تاکید کرد که برای جلوگیری از بی‌عدالتی، چاره‌ای جز قانونی‌سازی جرگه‌ها نداریم.

 کنفرانس طرح قانون حل منازعه در جرگه امروز دوشنبه، 11 اسد برگزار شد و در آن وزیر عدلیه، معین مسلکی این وزارت و مسوولان و نمایندگان ستره محکمه، کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، کمیسیون حقوق بشر، دفتر یوناما و دفتر همکاری‌های آلمان حضور داشتند.

قانون‌پوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور در این کنفرانس گفت که افغانستان کشور سنتی و جرگه‌ها است و برای جلوگیری از بی‌عدالتی در جامعه، باید به این جرگه‌ها حدود و اصول وضع شود. او تاکید کرد که در شریعت اسلامی نیز جرگه‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

.

وی افزود که در کشوری که مردم به شکل کتله‌ها زندگی می‌کنند، ممکن نیست که جلو جرگه‌ها گرفته شود. او به اهمیت و جایگاه جرگه ها در قرآن و احادیث نیز اشاره نموده گفت که در قرآن، احادیث و شریعت اسلامی نیز به صلح و حل منازعات از طریق جرگه تأکید زیاد شده است.

وزیر عدلیه گفت: «مخالفت با جرگهها مخالفت با شرع است. جرگه از لحاظ شرع نه تنها که گناه نیست بلکه یک فضیلت نیز است.»

وی تکمیل نمودن طرح قانون حل منازعه در جرگه‌ها را یکی از مسوولیت‌های خود در وزارت عدلیه بیان نموده و گفت که نافذ شدن این قانون از افتخارات کاری من در وزارت عدلیه خواهد بود.

آقای معنوی، سریع حل شدن منازعات به خصوص منازعات مدنی در جرگه‌ها، حق مراجعه به محاکم در صورت عدم تامین عدالت در جرگه‌ها، حل ریشه‌ای مسایل و موارد دیگر را از مزیت‌های جرگه‌ها گفت.

.

قضاوتپال جاوید رشیدی سرپرست آمریت عمومی قوه قضایه نیز در این کنفرانس صحبت نموده و افزود که قانونی شدن جرگه‌ها در کنار مزیت‌های دیگر، نیز سبب می‌شود تا حجم قضایا در محاکم کشور کم شود.

در این کنفرانس، آقای برند میسر اشمیت، رییس بخش حاکمیت قانون دفتر همکاری‌های آلمان درباره این طرح صحبت کرده و ابراز امیدواری کرد که این طرح به زودی نهایی شود.

خانم مونیکا مارتینز، رییس بخش حاکمیت قانون یوناما نیز حمایت شان را از این طرح به صورت کل اعلام نموده گفت که این دفتر می‌خواهد که عدالت برای همه قابل دسترس باشد.  

در همین حال، محمد ایوب یوسفزی، کمیشنر کمیسیون مستفل حقوق بشر نگرانی این کمیسیون را در باره احتمال نقض حقوق بشری افراد در جرگه‌ها را نیز در این کنفرانس شریک نمود.

.

قانونوال عبدالمجید غنی‌زاده، معین مسلکی وزارت عدلیه، محمد ایوب یوسفزی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر و قانونپوه محمد اشرف رسولی مشاور ارشد این وزارت، نیز در این زمینه صحبت کرده و نظریات شان را شریک ساختند.

 قرار است اعضای کنفرانس طرح قانون حل منازعه در جرگه در دو روز کاری تمامی ماده‌های این طرح را بازبینی کرده و نظریات اصلاحی شان را در مورد آن شریک کنند.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۹/۷ - ۱۴:۱۲
Background image

23 رهنمای معاملات و موترفروشی در کابل مسدود شد

وزارت عدلیه امارت اسلامی افغانستان پس از بررسی اسناد 39 دفتر رهنمای معاملات و موترفروشی‌ها در حوزه هفدهم شهر کابل، 23 رهنمای معاملات و موترفروشی را به دلیل تخلفات و فعالیت غیرقانونی. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۳ - ۱۲:۳۸
Background image

دیدار وزیر عدلیه با بزرگان ولایت ننگرهار

شیخ صاحب عبدالحکیم شرعی سرپرست وزیر وزارت عدلیه امارت اسلامی افغانستان، روز یک شنبه 30 عقرب 1400 با بزرگان قومی ولایت ننگرهار در دفتر کارش دیدار کرد.

در این دیدار حمدالله حقانی، مسوول. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۸/۳۰ - ۱۲:۱۷
Background image

اعلامیه وزارت عدلیه درباره اخذ جواز فعالیت وکلای مدافع

وزارت عدلیه امارت اسلامی افغانستان به اطلاع عموم وکلای محترم مدافع می‌رساند که هرچه زودتر از این وزارت جواز فعالیت شان را اخذ کنند. در صورتی که وکلای محترم مدافع جواز فعالیت از وزارت. . .

BACK TO NEWS