تاکید  وزیر عدلیه بر دسترسی سراسری به عدالت

waheed
یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۳ - ۱۱:۰
.

قضاوتپوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور با خانم کارین کاتس، معاون برنامه سازمان بینالمللی انکشاف حقوق (IDLO) و خانم ماندا ماکواریلا، مسوول برنامه کاهش تاثیرات نا امنی بالای  سکتور حقوقی (ریالس)  دیدار و درباره همکاریها گفتگو کردند.

وزیر عدلیه در این دیدار که بعد از ظهر روز شنبه، 2 حوت صورت گرفت، بر ضرورت کار بیشتر در راستای دسترسی به عدالت تاکید کرد و گفت که وزارت عدلیه در این بخش نقش هماهنگ کننده را دارد.

وی افزود که وزارت عدلیه در بخش ارایه مساعدتهای حقوقی با مشکل مواجه است و نیاز است که تشکیل این وزارت تقویت شده و در ولایات دور افتاده مساعدین حقوقی استخدام شوند. او گفت که تلاش داریم تا در هر ولسوالی یک تا دو مساعد حقوقی داشته باشیم.

آقای معنوی در بخشی دیگر از سخنانش به تقویت عدالت غیر رسمی (میانجیگری) اشاره کرد و گفت که تلاش میشود تا قضایای فامیلی و سایر قضایای مدنی با میانجیگری و بدون ارجاع شدن به محاکم حل شود. او اضافه کرد که در این بخش ارتقای ظرفیت کارمندان نیاز اساسی است.

.

وی درباره برنامه کاهش تاثیرات ناامنی بر نظام حقوقی افغانستان نیز گفت که حفاظت از همکاران ما برای ما مهم است و از این برنامه حمایت میکنیم.

در همین حال خانم کارین کاتس گفت که سازمان بینالمللی انکشاف حقوق در بخش آگاهی عامه حقوقی و ارتقای ظرفیت با وزارت عدلیه همواره همکار بوده است و تلاش می‌کنیم تا این همکاری با توجه به برنامه جدید ما ادامه یابد.

او همچنان درباره برنامه‌های شان معلومات داده و گفت که در راستای کاهش تاثیرات ناامنی بالای سکتور عدلی و قضایی، مرور پالیسی‌ها و استراتژی‌ها و افزایش نقش زنان در سکتور عدلی و قضایی تمرکز بیشتر دارند.

در همین حال خانم ماندا ماکواریلا، مسوول برنامه «ریالس» نیز گفت که در همکاری با بنیاد آسیا تحقیق کاهش تاثیرات نا امنی بالای سکتور حقوقی را نهایی کرده و نتایج آن را با این وزارت شریک می‌‎کند.

معاون سازمان بین‌المللی انکشاف حقوق گفت که امکانات حمایت از برنامه عدالت غیر رسمی را نیز بررسی میکند و در صورتی که این امکان باشد، همکاری در آن بخش  را هم آغاز می‌کند.

وزیر عدلیه در اخیر کمیته‌ای را تشکیل داد تا روی چگونگی همکاری‌های بیشتر آن سازمان با وزارت عدلیه بحث‌ها و گفتگوها را آغاز کنند.

تازه خبرونه

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۹:۸
Background image

د عدليې وزارت د دولت او خلکو د اړیکو په ټینګښت کې د ټولنیزو بنسټونو په ونډې اخېستنې باندې ټینګار وکړ

د عدليې وزارت له ټولنیزو بنسټونو سره د زیات سمون او همغږۍ په منظور د دغه وزارت په مقر کې یوه غونډه جوړه کړه.

په دې غونډه کې چې د روان کال د سلواغې په ۲۵ نېټه، د شنبې په ورځ جوړه شوه د. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۸:۱۲
Background image

د عدليې وزارت د حقوقو د ادارو د اجراآتو د لارښود  طرحه وروستنۍ شوه

د عدليې وزارت د حقوقو د ادارو د اجراآتو د لارښود طرحه په یوه پنځه ورځنې برنامه کې د اړوندې کمېټې په واسطه تر خبرو او مطالعې لاندې ونیول شوه او له یو لړ لازمو اصلاحاتو څخه وروسته تائیده. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۰:۲۰
Background image

د افغانستان د عدلي او قضايې سکتور د سروې موندنې د عدليې له وزارت سره شریکې شوې

د آسیا بنسټ د افغانستان د عدلي او قضايې سکتور  (SJSA)د سروې مقدماتي موندنې چې د ولایتونو د عدليې ریاستونو د امنیتي وضعیت په ګډون د افغانستان په عدلي او قضايې نظام کې د ایمني د اغېزو د. . .

BACK TO NEWS