تاکید  وزیر عدلیه بر دسترسی سراسری به عدالت

waheed
یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۳ - ۱۱:۰
.

قضاوتپوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور با خانم کارین کاتس، معاون برنامه سازمان بینالمللی انکشاف حقوق (IDLO) و خانم ماندا ماکواریلا، مسوول برنامه کاهش تاثیرات نا امنی بالای  سکتور حقوقی (ریالس)  دیدار و درباره همکاریها گفتگو کردند.

وزیر عدلیه در این دیدار که بعد از ظهر روز شنبه، 2 حوت صورت گرفت، بر ضرورت کار بیشتر در راستای دسترسی به عدالت تاکید کرد و گفت که وزارت عدلیه در این بخش نقش هماهنگ کننده را دارد.

وی افزود که وزارت عدلیه در بخش ارایه مساعدتهای حقوقی با مشکل مواجه است و نیاز است که تشکیل این وزارت تقویت شده و در ولایات دور افتاده مساعدین حقوقی استخدام شوند. او گفت که تلاش داریم تا در هر ولسوالی یک تا دو مساعد حقوقی داشته باشیم.

آقای معنوی در بخشی دیگر از سخنانش به تقویت عدالت غیر رسمی (میانجیگری) اشاره کرد و گفت که تلاش میشود تا قضایای فامیلی و سایر قضایای مدنی با میانجیگری و بدون ارجاع شدن به محاکم حل شود. او اضافه کرد که در این بخش ارتقای ظرفیت کارمندان نیاز اساسی است.

.

وی درباره برنامه کاهش تاثیرات ناامنی بر نظام حقوقی افغانستان نیز گفت که حفاظت از همکاران ما برای ما مهم است و از این برنامه حمایت میکنیم.

در همین حال خانم کارین کاتس گفت که سازمان بینالمللی انکشاف حقوق در بخش آگاهی عامه حقوقی و ارتقای ظرفیت با وزارت عدلیه همواره همکار بوده است و تلاش می‌کنیم تا این همکاری با توجه به برنامه جدید ما ادامه یابد.

او همچنان درباره برنامه‌های شان معلومات داده و گفت که در راستای کاهش تاثیرات ناامنی بالای سکتور عدلی و قضایی، مرور پالیسی‌ها و استراتژی‌ها و افزایش نقش زنان در سکتور عدلی و قضایی تمرکز بیشتر دارند.

در همین حال خانم ماندا ماکواریلا، مسوول برنامه «ریالس» نیز گفت که در همکاری با بنیاد آسیا تحقیق کاهش تاثیرات نا امنی بالای سکتور حقوقی را نهایی کرده و نتایج آن را با این وزارت شریک می‌‎کند.

معاون سازمان بین‌المللی انکشاف حقوق گفت که امکانات حمایت از برنامه عدالت غیر رسمی را نیز بررسی میکند و در صورتی که این امکان باشد، همکاری در آن بخش  را هم آغاز می‌کند.

وزیر عدلیه در اخیر کمیته‌ای را تشکیل داد تا روی چگونگی همکاری‌های بیشتر آن سازمان با وزارت عدلیه بحث‌ها و گفتگوها را آغاز کنند.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۱۳:۵۹
Background image

وزیر عدلیه با رییسان عدلیه 34 ولایت کشور دیدار و گفتگو کرد

قضاوت‌پوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور شام روز سه شنبه، 5 حوت با رییسان عدلیه، آمران قضایای دولت و حقوق و دیگر مسوولان ریاست‌های عدلیه 34 ولایت دیدار کرده و مشکلات، چالش‌ها و. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۶:۴۴
Background image

وزیر عدلیه: به 5 هزار دوسیه مربوط به دعاوی زمین رسیدگی می‌کنیم

وزارت عدلیه کنفرانس ملی قضایای دولت را زیر نام «کنفرانس ملی قضایای دولت؛ وضعیت فعلی، بررسی مشکلات و ارایه راه حل‌ها» با اشتراک وزیر عدلیه و دیگر مقامات ارشد دولتی برگزار کرد. وزیر عدلیه. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۳ - ۱۵:۵
Background image

وزیر عدلیه: جایگاه وکیل مدافع و سارنوال ‌در یک قضیه همسان باشد

قضاوت‌پوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور با مسوول پروژه «دسترسی به خدمات با کیفیت عدلی و قضایی» برنامه انکشافی سازمان ملل (UNDP) در افغانستان، دیدار و درباره همکاری این نهاد در بخش. . .

BACK TO NEWS