10 شهروند خارجی تابعیت افغانستان را کسب کردند

waheed
دوشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۱ - ۱۲:۵۴
.

در شش ماه نخست سال مالی 1400، هفت شهروند خارجی درخواست کسب تابعیت افغانستان را کرده‌اند و پرونده‌های کسب تابعیت 10 شهروند خارجی از سوی وزارت عدلیه نهایی گردیده که شامل پرونده‌های امسال و سال گذشته می‌باشد.

این 10 تن، شهروندان کشورهای مختلف جهان اند که با نهایی شدن پرونده‌های کسب تابعیت شان توسط وزارت عدلیه و صدور فرمان از سوی مقام عالی ریاست جمهوری، رسماً تابعیت افغانستان را دریافت کرده‌اند.

پرونده‌های متقاضیان کسب تابعیت پس از بررسی در کمیسیون بررسی امور ترک تابعیت و کسب تابعیت به طی مراحل گذاشته شده و با نهایی شدن 10 پرونده، تنها 3 پرونده کسب تابعیت تحت کار وزارت عدلیه قرار دارد و به زودی نهایی خواهد شد.

از طرفی هم، در این مدت 102 تن از شهروندان افغانستان به دلیل کسب تابعیت کشورهای دومی، درخواست ترک تابعیت افغانستان را کرده اند.

وزارت عدلیه پرونده‌های ترک تابعیت این افراد را پس از بررسی در کمیسیون مربوطه، به طی مراحل گذاشته است. در شش ماه اول سال مالی جاری، 178 پرونده ترک تابعیت شامل پرونده‌های امسال و سال گذشته نهایی گردیده و پس از تصویب کابینه، از طرف مقام عالی ریاست جمهوری منظور شده است.

عمده‌ترین دلیل ترک تابعیت افغانستان، قوانین و مقررات شماری از کشورهایی است که اتباع افغانستان در آن زندگی می‌کنند و می‌خواهند تابعیت همان کشور را کسب کنند. این شمار کشورها، اعطای تابعیت به شهروندان خارجی را مشروط به لغو تابعیت قبلی شان کرده است و متقاضیان نمی‌توانند همزمان تابعیت دو کشور را داشته باشند.

قابل یادآوری است که روند طی مراحل پرونده‌های ترک تابعیت و کسب تابعیت به دلیل ارسال پرونده‌ها به ادارات امنیتی، وزارت مالیه و اداره ثبت احوال نفوس به منظور اطمینان از عدم مسوولیت جرمی، مالی و تثبیت هویت، نسبتاً طولانی می‌شود.

ما از ادارات مربوط خواهشمندیم که در راستای طی مراحل سریع این پرونده‌ها با وزارت عدلیه همکاری نمایند تا سبب سرگردانی درخواست کنندگان نگردد.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۹/۷ - ۱۴:۱۲
Background image

23 رهنمای معاملات و موترفروشی در کابل مسدود شد

وزارت عدلیه امارت اسلامی افغانستان پس از بررسی اسناد 39 دفتر رهنمای معاملات و موترفروشی‌ها در حوزه هفدهم شهر کابل، 23 رهنمای معاملات و موترفروشی را به دلیل تخلفات و فعالیت غیرقانونی. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۳ - ۱۲:۳۸
Background image

دیدار وزیر عدلیه با بزرگان ولایت ننگرهار

شیخ صاحب عبدالحکیم شرعی سرپرست وزیر وزارت عدلیه امارت اسلامی افغانستان، روز یک شنبه 30 عقرب 1400 با بزرگان قومی ولایت ننگرهار در دفتر کارش دیدار کرد.

در این دیدار حمدالله حقانی، مسوول. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۸/۳۰ - ۱۲:۱۷
Background image

اعلامیه وزارت عدلیه درباره اخذ جواز فعالیت وکلای مدافع

وزارت عدلیه امارت اسلامی افغانستان به اطلاع عموم وکلای محترم مدافع می‌رساند که هرچه زودتر از این وزارت جواز فعالیت شان را اخذ کنند. در صورتی که وکلای محترم مدافع جواز فعالیت از وزارت. . .

BACK TO NEWS