در شش ماه گذشته بیش از 900 سند مربوط به جمعیت‌ها در وزارت عدلیه بررسی شده است

waheed
چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۱:۴

در جریان شش‌ماه گذشته به تعداد 911 سند مربوط به جمعیت‌ها در وزارت عدلیه بررسی و اساس‌نامه‌های شان مطالعه و بازنگری شده است.

از این میان، 574  جواز مربوط جمعیت‌های نوتأسیس، 73 جواز تمدیدی و 16 جواز متفرقه (تغییرنام، مثنی و سایر موارد) از سوی وزارت عدلیه صادر شده است.

همچنان، 248 سند مربوط به جمعیت‌ها پس از بررسی همه جانبه توسط اعضای بورد بررسی جمعیت‌ها، مطابق احکام قانون مدنی و مقررۀ طرز تأسیس و ثبت جمعیت‌ها، مسترد گردیده است.

روند ثبت و طی‌مراحل جمعیت‌ها به تناسب سال‌های گذشته، افزایش بی‌پیشینه داشته  است.

برمبنای مادۀ سی‌وپنجم قانون اساسی، اتباع افغانستان حق دارند به‌منظور تأمین مقاصد مادی و یا معنوی، مطابق به احکام قانون، جمعیت‌ها را تأسیس نمایند.

جمعیت‌ها/ نهادهای اجتماعی به انجمن‌ها، سازمان‌ها، بنیادها، شوراها، اتحادیه‌ها، مجمع‌ها و یا تشکل‌های گفته می‌شودکه توسط گروهی از اشخاص حقیقی و یا حکمی به‌صورت داوطلبانه با رعایت قوانین مربوط تأسیس شده و غیرانتفاعی، غیرسیاسی، غیردولتی و دارای اهداف مشخص ‌باشند.

وزارت عدلیه مسوولیت دارد که اسناد مورد ضرورت برای ثبت جمعیت‌ها را مطالعه و بررسی نموده، پس از حصول اطمینان در مطابقت با اسناد امور جمعیت‌ها و سایر قوانین مربوط، جواز فعالیت جمعیت‌ها را صادر و با توجه به امکانات از نحوۀ عملکرد آن‌ها نظارت ‌نماید.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۱ - ۱۳:۱
Background image

وزارت عدلیه با 7 اداره دولتی به منظور افزایش آگاهی حقوقی شهروندان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

وزارت عدلیه به منظور تقویت روند آگاهی‌دهی حقوقی به شهروندان با 7 اداره دولتی شامل وزارت‌‌های اطلاعات و فرهنگ، تحصیلات عالی، امور زنان، معارف، ارشاد، حج و اوقاف، مخابرات و تکنالوژی. . .

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۹ - ۱۰:۲۲
Background image

فعالیت پوهنتون‌های بین‌المللی در کشور قانونی می‌شود

کمیته موظف حل مشکلات قانونی فراراه ایجاد و فعالیت پوهنتون‌های بین‌المللی در کشور در جلسه‌ای با اشتراک قانون‌وال عبدالمجید غنی‌زاده، معین مسلکی وزارت عدلیه روی قانونی‌سازی فعالیت این. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۲:۲۵
Background image

رییس عدلیه ولایت پنجشیر معرفی شد

عبدالمجید لایق، رییس پیشین عدلیه ولایت کاپیسا که به تازگی به حیث رییس عدلیه ولایت پنجشیر تعیین گردیده، طی مراسمی از سوی قانونوال عبدالمجید غنی زاده معین مسلکی وزارت عدلیه به کارمندان و. . .

BACK TO NEWS