در شش ماه گذشته بیش از 900 سند مربوط به جمعیت‌ها در وزارت عدلیه بررسی شده است

waheed
چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۱:۴

در جریان شش‌ماه گذشته به تعداد 911 سند مربوط به جمعیت‌ها در وزارت عدلیه بررسی و اساس‌نامه‌های شان مطالعه و بازنگری شده است.

از این میان، 574  جواز مربوط جمعیت‌های نوتأسیس، 73 جواز تمدیدی و 16 جواز متفرقه (تغییرنام، مثنی و سایر موارد) از سوی وزارت عدلیه صادر شده است.

همچنان، 248 سند مربوط به جمعیت‌ها پس از بررسی همه جانبه توسط اعضای بورد بررسی جمعیت‌ها، مطابق احکام قانون مدنی و مقررۀ طرز تأسیس و ثبت جمعیت‌ها، مسترد گردیده است.

روند ثبت و طی‌مراحل جمعیت‌ها به تناسب سال‌های گذشته، افزایش بی‌پیشینه داشته  است.

برمبنای مادۀ سی‌وپنجم قانون اساسی، اتباع افغانستان حق دارند به‌منظور تأمین مقاصد مادی و یا معنوی، مطابق به احکام قانون، جمعیت‌ها را تأسیس نمایند.

جمعیت‌ها/ نهادهای اجتماعی به انجمن‌ها، سازمان‌ها، بنیادها، شوراها، اتحادیه‌ها، مجمع‌ها و یا تشکل‌های گفته می‌شودکه توسط گروهی از اشخاص حقیقی و یا حکمی به‌صورت داوطلبانه با رعایت قوانین مربوط تأسیس شده و غیرانتفاعی، غیرسیاسی، غیردولتی و دارای اهداف مشخص ‌باشند.

وزارت عدلیه مسوولیت دارد که اسناد مورد ضرورت برای ثبت جمعیت‌ها را مطالعه و بررسی نموده، پس از حصول اطمینان در مطابقت با اسناد امور جمعیت‌ها و سایر قوانین مربوط، جواز فعالیت جمعیت‌ها را صادر و با توجه به امکانات از نحوۀ عملکرد آن‌ها نظارت ‌نماید.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۹/۵ - ۱۵:۳۷
Background image

ترجمه متن معاهدات و میثاق‌های بین المللی دقیق و تخصصی شود

چگونگی طی مراحل و انعقاد معاهدات بین‌المللی و چالش‌های این روند در یک سیمینار علمی که از سوی وزارت خارجه و اشتراک نماینده وزارت عدلیه، شماری از اعضای شورای ملی و نمایندگان برخی دیگر از. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۹/۵ - ۱۴:۳۱
Background image

وزیر عدلیه: مردم باید در امور قانون‌گذاری سهیم شوند

قضاوت‌پوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه در نشست شورای رهبری این وزارت بر سهم‌گیری مردم در امور قانون‌گذاری و تقویت ستاژ تقنینی و حقوقی تاکید کرد.

نشست شورای رهبری وزارت عدلیه، صبح امروز. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۸:۲
Background image

برنامه آشنایی با میکانیزم‌های قانون‌گذاری و حقوقی وزارت عدلیه برای دانشجویان دانشگاه خاتم‌النبیین برگزار شد

وزارت عدلیه، میکانیزم‌های کاری قانون‌گذاری و حقوقی در این وزارت را برای دانشجویان فقه و حقوق دانشگاه خاتم‌النبیین در کابل تشریح کرد و به نگرانی‌ها و پرسش‌های آنان پاسخ داد و پیشنهادهای. . .

BACK TO NEWS