کمیته‌های سه‌گانه بازنگری و تعدیل قانون احزاب، قانون جمعیت‌ها و قانون تمویل مالی احزاب سیاسی، آغاز به کار کرد.

waheed
پنجشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۲۰:۲۹
.

بر اساس طرحی که قبلاً از طرف وزارت عدلیه ج.ا.ا، به ریاست جمهوری ارائه شده بود، ایجاد کمیته‌های سه‌گانه بازنگری و تعدیل قانون احزاب، قانون جمعیت‌ها و قانون تمویل مالی احزاب سیاسی، از جانب جلالتمآب رییس جمهور مورد تأیید قرار گرفت. بر این اساس، در نشستی به ریاست محترم معین امور اجتماعی وزارت عدلیه ( دکتر زکیه عادلی ) کمیته‌های مذکور رسماً کار خود را آغاز کردند.

دکتر عادلی با ذکر اینکه اعضای فعلی کمیته‌ها از بهترین کادرهای علمی کشور هستند و در ضمن دارای تجارب کافی در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی می‌باشند، گفت: هدف از ایجاد این کمیته‌ها، سامان بخشیدن به فعالیت مؤثر نهادهای اجتماعی، تشکل‌ها و احزاب سیاسی است.

وی هم‌چنان افزود؛ علاوه بر مشکلاتی که در فهم درست از فعالیت سیاسی و اجتماعی توسط شهروندان وجود دارد، برخی کاستی‌های موجود در قوانین نافذه فعلی در رابطه با فعالیت احزاب سیاسی و جمعیت‌ها نیز باعث شده است، تا این نهادها نتوانند مطابق با توقعات جامعه، کارایی و مؤثریت داشته باشند. یکی از خلأهای بزرگ در قانون فعلی، عدم تعریف و پیش‌بینی فعالیت تشکل‌های سیاسی و هم‌چنان اپوزیسیون است.

.

چگونگی تمویل احزاب سیاسی و مکانیزم‌های حمایتی برای مشارکت معنادار احزاب سیاسی ملی نیز، از موارد مهمی است که در بازنگری و تعدیل قانون احزاب مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی هم‌چنان اشاره کرد که ابهامات موجود در قانون فعلی جمعیت‌ها، خصوصاً در تعریف مفاهیمی هم‌چون شورا، سازمان، انجمن و ... و ویژگی‌های نام‌های انتخابی برای نهادها، مشکلات عدیده‌ی را هم برای شهروندان و هم برای کارمندان اداری به بارآورده که امید است با بازنگری و تعدیل قوانین موجود زمینه‌ی مشارکت مؤثر و معنادار نهادهای اجتماعی، تشکل‌ها و احزاب سیاسی فراهم گردد.

در ضمن، نظارت مؤثر از فعالیت تشکل‌ها، احزاب سیاسی و نهادهای اجتماعی، مستلزم ایجاد کمیته‌ی مشترک نظارت، با محوریت وزارت عدلیه و عضویت وزارت خانه‌ها و ادارات ذیربط است که در قانون گنجانده خواهد شد.

در پایان، برخی از اعضای کمیته‌های سه‌گانه ضمن تشکری از این ابتکار، دیدگاه‌های خود را مطرح نموده و تعهد خود را نسبت به کار صادقانه و مؤثر در این کمیته‌ها اظهار داشتند.

 

 

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۵:۱۲
Background image

حمله‌ی مسلحانه به جان یکی از کارمندان ریاست عدلیه ولایت غزنی؛

محترم عبدالغفار مسوول نظارت از فعالیت‌های رهنمای معاملاتِ ثبت شده در وزارت عدلیه در ریاست عدلیه ولایت غزنی، دیروز ساعت 4 پس از چاشت، از سوی افراد نامعلوم در پیش روی خانه‌اش مورد حمله. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۵:۵
Background image

معین اداری وزارت عدلیه در سفرش به ولایت بامیان بر تطبیق قرارهای استردادی قضایای دولت تاکید کرد

سید محمد هاشمی، معین اداری وزارت عدلیه در سفرش به ولایت بامیان اجراآت ریاست عدلیه این ولایت را بررسی کرد و نیز در دیدار با مسوولان محلی بامیان در خصوص تطبیق فیصله‌های قطعی ونهایی محاکم،. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۸ - ۱۱:۱۶
Background image

دیدار معین مالی و اداری وزارت عدلیه با والی بامیان

سید محمد هاشمی معین مالی و اداری وزارت عدلیه با سید انور رحمتی والی ولایت بامیان روز یکشنبه، ۵ اسد دیدار و گفت‌وگو نمود.

در این ملاقات دو طرف پیرامون تطبیق فیصله های قضایی محاکم،. . .

BACK TO NEWS