مقرره کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت در جریدۀ رسمی منتشر شد

waheed
چهارشنبه ۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۸:۲۸

وزارت عدلیه چهار سند تقنینی شامل مقرره کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت، قانون کادر علمی – تخصصی طبی، مقرره تنظیم وظایف وزارت تحصیلات عالی و تعدیل و ایزاد در برخی از مواد قانون تحصیلات عالی ملکی را در جریدۀ رسمی این وزارت با شماره 1374 منتشر کرد.

بر بنیاد مقرره کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت، اشخاص رسانه‌یی و مسوولین رسانه‌ها می‌توانند تهدیداتی را که متوجه آن‌ها باشد، به کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت و مرکز حمایت اطلاع دهند.

این مقرره می‌افزاید که مرکز هماهنگی رسانه‌ها در چوکات وزارت امور داخله به‌منظور تأمین امنیت، مصوونیت، جلوگیری از تهدید و خشونت علیه اشخاص رسانه‌ای و تامین هماهنگی در مراحل تعقیب عدلی در قضایای مربوط، در مرکز و ولایات ایجاد می‌شود. در کنار این، «مرکز حمایت» به‌منظور خنثی‌سازی تهدیدات علیه اشخاص رسانه‌ای در ریاست عمومی امنیت ملی نیز ایجاد می‌شود.

مقرره کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت، جان، مال، حیثیت، تجهیزات کاری و سایر موارد مربوط به کارکنان رسانه‌یی را از تعرض مصوون دانسته و نیروهای امنیتی را مکلف نموده‌است تا امنیت و مصوونیت کارکنان رسانه‌یی را حین اجرای وظیفه تأمین نمایند.

همچنان این مقرره بر رسیدگی مسوولین رسانه‌ها به کارکنان رسانه که در حین اجرای وظایف شان آسیب می‌بینند، تأکید کرده‌است. بر بنیاد فقره 1 ماده نزدهم این مقرره: «مسوولین رسانه‌ها مکلف اند، زمینه تداوی عاجل، کافی و جدی کارکنان رسانه‌یی را که حین اجرای وظیفه آسیب فزیکی یا روانی را متقبل می‌شوند، فراهم کنند.» همچنان در فقره دوم این ماده آمده‌است: «موسسین رسانه‌ها و نهادهای رسانه‌یی مکلف اند به خانواده‌های کارکنان رسانه‌یی که حین اجرای وظیفه شهید یا معلول می‌گردند، مساعدت مالی نمایند.»

گفتنی است که مقرره کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت در چهار فصل و 21 ماده به منظور حمایت از خبرنگاران، کارمندان رسانه‌ها و اشخاص رسانه‌ای، تسریع روند رسیدگی به قضایای خشونت علیه آنان، کاهش خشونت علیه خبرنگاران و اشخاص رسانه‌ای، مساعدت مالی با کارمندان رسانه‌ها که حین اجرای وظیفه زخمی، شهید و یا مصدوم می‌شوند و تأمین هماهنگی میان رسانه‌ها و ادارات دولتی مرتبط، وضع شده‌است.

بر بنیاد این مقرره، کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت در مرکز با 23 عضو به ریاست معاون دوم ریاست جمهوری و عضویت 14 نماینده‌های نهاد دولتی و 9 عضو از اعضای رهبری فدراسیون ژورنالیستان و رسانه‌ها، تشکیل می‌شود. کمیته ولایتی نیز با ریاست معاون والی و عضویت 10 اداره دولتی و نمایندگان فدراسیون ژورنالیستان و رسانه‌ها تشکیل می‌شود.

کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت در مرکز مؤظف است تا تهدیدات علیه اشخاص رسانه‌یی را بررسی و ارزیابی نموده و در مورد بررسی رفتارهایی که باعث سوء تفاهم میان ژورنالیستان و نیروهای امنیتی شده، تصمیم بگیرد. همچنان کمیته مؤظف است آمار قضایای مربوط به تهدید، خشونت و حمله بالای اشخاص رسانه‌یی را نشر نموده و حمایت نهادهای ملی و بین المللی، دولتی و غیر دولتی را به منظور دفاع و حمایت از اشخاص رسانه‌یی جلب نماید.

مقرره کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت در جریدۀ رسمی شماره (1374) نشر گردیده و از تاریخ نشر نافذ می‌باشد.

یادداشت: برای دریافت جریدۀ رسمی مربوط به این اسناد تقنینی از دیتابیس قوانین و احکام افغانستان، روی لینک زیر کلیک نمایید: http://laws.moj.gov.af/ShowLawPersian.aspx

تازه خبرونه

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۴ - ۱۳:۱۲
Background image

د کال ۱۳۹۹ لپاره د عدليې وزارت تقنیني ستاژ د شمولیت آزموینه واخیستل شوه

د ا.ا.ج د عدليې وزارت د تقنیني ستاژ د شمولیت ازموینې څلورم دور د دغه وزارت لخوا د ۱۳۹۹ هـ.ش کال لپاره واخیستل شوه.

دغه ازموینه چهارشنبې ورځ، د کب ۷ نېټه د افغانستان په ملکي خدمتونو. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۱۰:۱۹
Background image

د کابل دارالترجمو د ژباړونکو د آزموینې دریمه دوره ترسره شوه

د ا.ا.ج د عدليې وزارت د رسمي سندونو ژباړنې او تصدیق د چارو د حکمونو د تطبیق او په هېواد کې د رسمي سندونو د ژباړنې د کیفیت د لوړولو په منظور، د کابل د دارالترجمو دژباړونکو د آزموینې. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۳:۹
Background image

د عدليې وزارت مکمل رپوټ چې  په، ملت ته د حکومت د حساب ورکولو په خبري کنفرانس کې وړاندې شو.

شنبه، د ۱۳۹۸ کال د کب ۳مه-ملت ته د حکومت د حساب ورکولو کنفرانس
 د قوانینو اصلاح کول د عدلیې وزارت له عمده موخو څخه ده، چې د طرحې، د تقنیني اسنادو د تسوید او تدقیق او د چاپ پړاوونو د. . .

BACK TO NEWS