فعالیت پوهنتون‌های بین‌المللی در کشور قانونی می‌شود

waheed
شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۹ - ۱۰:۲۲
.

کمیته موظف حل مشکلات قانونی فراراه ایجاد و فعالیت پوهنتون‌های بین‌المللی در کشور در جلسه‌ای با اشتراک قانون‌وال عبدالمجید غنی‌زاده، معین مسلکی وزارت عدلیه روی قانونی‌سازی فعالیت این پوهنتون‌ها از طریق تدوین یک سند تقنینی، بحث و گفتگو کردند.

در این جلسه که روز چهارشنبه، 26 جوزا به صورت آنلاین برگزار شد، همزمان عبدالتواب بالاکرزی، معین علمی وزارت تحصیلات عالی، عبدالحبیب ځدران معین مالی وزارت مالیه، معاون ریاست حقوق و معاهدات وزارت امور خارجه و معاون ریاست فرهنگی و اجتماعی ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری نیز شرکت داشتند.

اعضای کمیته روی تدوین سند تقنینی جهت ایجاد پوهنتون‌های بین‌المللی در کشور، شخصیت حقوقی پوهنتون‌های بین‌المللی، موضوعات مالی آنان، ایجاد تسهیلات و تسریع پروسه و نهایی‌سازی تفاهم‌نامه دو جانبه میان افغانستان و کشور ترکیه به خاطر ایجاد پوهنتون مشترک بین‌المللی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در کشور و سایر پوهنتون‌های مشابه بحث و تبادل نظر کردند.

.

معین مسلکی وزارت عدلیه در این نشست گفت که این وزارت به زودی کار روی طرح قانون پوهنتون‌های بین‌المللی را آغاز کرده و پس از تهیه مسوده، آن را با اعضای کمیته و ادارات مرتبط شریک می‌سازد. به گفته او، این قانون به هدف ایجاد تسهیلات لازم برای فعالیت پوهنتون‌های بین‌المللی در افغانستان طرح خواهد شد.

وی از اعضای کمیته خواست تا پس از دریافت مسوده قانون، نظریات شان را درباره آن با وزارت عدلیه شریک کنند تا در طرح گنجانده شده و طرح جهت طی مراحل قانونی به نشست کابینه ارایه شود.

در این نشست همچنین تصمیم اتخاذ شد که تفاهم‌نامه ایجاد پوهنتون مشترک اناثیه افغان ترک زیر نام مولانا جلال‌الدین محمد بلخی به زودی در رابطه به توضیح مصئونیت اجتماعی و معافیت محصولات گمرکی با جانب کشور ترکیه شریک گردد و بعد از توافق غرض تایید به نشست کابینه جمهوری اسلامی افغانستان ارایه شود.

اعضای کمیته درباره چگونگی مسایل مالیاتی پوهنتون‌های بین‌المللی در کشور و ایجاد تسهیلات در این بخش نیز بحث و گفتگو نمودند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۷ - ۱۲:۱۸
Background image

از روز ملی بیرق در وزارت عدلیه بزرگ‌داشت شد

وزارت عدلیه هفتم اسد، روز ملی بیرق را با بر افراشتن پرچم سه رنگ کشور در صحن این وزارت بزرگ‌داشت نمود.

در مراسم برافراشتن بیرق افغانستان در وزارت عدلیه، گل محمد گلزی، معین مالی و اداری. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۳:۸
Background image

وزیر عدلیه با کارکنان ولایتی وزارت عدلیه که در مرکز طور خدمتی توظیف گردیده اند، دیدار کرد

قانون‌پوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان با شماری از کارکنان ولایتی این وزارت که در مرکز به طور خدمتی فعالیت می‌نمایند، دیدار و گفتگو کرد.

آقای معنوی در این نشست در. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۰:۵۰
Background image

مرکز مشوره‌دهی حقوقی تلفنی به شهروندان

وزارت عدلیه از مدتی به این‌سو مرکز خدمات مشوره‌دهی حقوقی رایگان را در این وزارت ایجاد کرده است. در این مرکز، مشاوران حقوقی وزارت عدلیه به صورت تلفنی از طریق شماره 188 در موضوعات حقوقی،. . .

BACK TO NEWS