تاکید  وزیر عدلیه بر دسترسی سراسری به عدالت

waheed
Sun, Feb 21 2021 11:00 AM
.

قضاوتپوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور با خانم کارین کاتس، معاون برنامه سازمان بینالمللی انکشاف حقوق (IDLO) و خانم ماندا ماکواریلا، مسوول برنامه کاهش تاثیرات نا امنی بالای  سکتور حقوقی (ریالس)  دیدار و درباره همکاریها گفتگو کردند.

وزیر عدلیه در این دیدار که بعد از ظهر روز شنبه، 2 حوت صورت گرفت، بر ضرورت کار بیشتر در راستای دسترسی به عدالت تاکید کرد و گفت که وزارت عدلیه در این بخش نقش هماهنگ کننده را دارد.

وی افزود که وزارت عدلیه در بخش ارایه مساعدتهای حقوقی با مشکل مواجه است و نیاز است که تشکیل این وزارت تقویت شده و در ولایات دور افتاده مساعدین حقوقی استخدام شوند. او گفت که تلاش داریم تا در هر ولسوالی یک تا دو مساعد حقوقی داشته باشیم.

آقای معنوی در بخشی دیگر از سخنانش به تقویت عدالت غیر رسمی (میانجیگری) اشاره کرد و گفت که تلاش میشود تا قضایای فامیلی و سایر قضایای مدنی با میانجیگری و بدون ارجاع شدن به محاکم حل شود. او اضافه کرد که در این بخش ارتقای ظرفیت کارمندان نیاز اساسی است.

.

وی درباره برنامه کاهش تاثیرات ناامنی بر نظام حقوقی افغانستان نیز گفت که حفاظت از همکاران ما برای ما مهم است و از این برنامه حمایت میکنیم.

در همین حال خانم کارین کاتس گفت که سازمان بینالمللی انکشاف حقوق در بخش آگاهی عامه حقوقی و ارتقای ظرفیت با وزارت عدلیه همواره همکار بوده است و تلاش می‌کنیم تا این همکاری با توجه به برنامه جدید ما ادامه یابد.

او همچنان درباره برنامه‌های شان معلومات داده و گفت که در راستای کاهش تاثیرات ناامنی بالای سکتور عدلی و قضایی، مرور پالیسی‌ها و استراتژی‌ها و افزایش نقش زنان در سکتور عدلی و قضایی تمرکز بیشتر دارند.

در همین حال خانم ماندا ماکواریلا، مسوول برنامه «ریالس» نیز گفت که در همکاری با بنیاد آسیا تحقیق کاهش تاثیرات نا امنی بالای سکتور حقوقی را نهایی کرده و نتایج آن را با این وزارت شریک می‌‎کند.

معاون سازمان بین‌المللی انکشاف حقوق گفت که امکانات حمایت از برنامه عدالت غیر رسمی را نیز بررسی میکند و در صورتی که این امکان باشد، همکاری در آن بخش  را هم آغاز می‌کند.

وزیر عدلیه در اخیر کمیته‌ای را تشکیل داد تا روی چگونگی همکاری‌های بیشتر آن سازمان با وزارت عدلیه بحث‌ها و گفتگوها را آغاز کنند.

خبرها

Mon, Feb 08 2021 5:00 PM
Background image

German Cooperation Office Bestows 1800 Volumes of Commentaries of Law on the Manner of Obtaining the Rights on the Ministry of Justice

Rule of Law Support Project of German Cooperation Office in Afghanistan (GIZ) has granted the ministry of justice 1800 volumes of commentary for the Law on the Manner of Obtaining the. . .

Mon, Feb 08 2021 4:43 PM
Background image

Minister of Justice Accentuates upon the Administration of Justice by the Judicial Staff in Balkh province

Qazawatpooh Fazil Ahmad Manawi, Minister of Justice during a visit to Balkh province, met with local officials and employees of the Justice Directorate and attended the training. . .

Thu, Feb 04 2021 3:52 PM
Background image

Minister of Justice:  Ministry of Justice Processed 123 Legislative Documents in Fiscal Year of 1399

Qazawatpooh Fazal Ahmad Manawi, Minister of Justice, presented a one-year report on the activities and achievements of this Ministry during the Conference on Accountability of. . .

BACK TO NEWS