وزیر عدلیه: به 5 هزار دوسیه مربوط به دعاوی زمین رسیدگی می‌کنیم

waheed
چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۶:۴۴
.

وزارت عدلیه کنفرانس ملی قضایای دولت را زیر نام «کنفرانس ملی قضایای دولت؛ وضعیت فعلی، بررسی مشکلات و ارایه راه حل‌ها» با اشتراک وزیر عدلیه و دیگر مقامات ارشد دولتی برگزار کرد. وزیر عدلیه در سخنرانی‌اش در روز نخست این کنفرانس گفت که قرار است این وزارت 5 هزار دوسیه مربوط به دعاوی زمین را در یک سال بررسی کند.

در کنفرانس ملی قضایای دولت که با همکاری موسسه عدالت و بنیاد آسیا برای سه روز در کابل برگزار شده، وزیر و دیگر و معینان وزارت عدلیه، وزیر شهرسازی و اراضی، معاون لوی سارنوالی، معاون شاروالی کابل، رییس کمیسیون امور عدلی و قضایی مجلس سنا، مسوولان ستره محکمه، وزارت امور داخله و قوماندانی امنیه کابل  نیز اشتراک و سخنرانی کردند.

قضاوت‌پوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه در سخنرانی‌اش در این کنفرانس بر هماهنگی بیشتر میان ادارات در سراسر کشور در راستای دفاع از دارایی‌ها و ملکیت‌های عامه و استرداد آن تاکید کرد.

او گفت که در چند سال گذشته ثروت عظیمی از سوی افراد غصب شده و دولت قصد دارد به این مشکل رسیدگی کند. وی اضافه کرد که شاخصی که برای یک سال وزارت عدلیه تعیین شده است، رسیدگی به 5 هزار دوسیه متعلق به زمین می‌باشد. او تصریح کرد: «هرچند این کار دشوار است؛ اما انجام آن یکی از شرط‌های اساسی کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان است».

.

آقای معنوی همچنین از امنیت فزیکی و روانی کارمندان وزرات عدلیه در پیشبرد کارهای شان اطمینان داد و گفت که در پیوند به تامین امنیت فزیکی و روانی، امتیازات و جایگاه کارمندان وزارت عدلیه گام‌های موثر برداشته شده است و این امتیازات به خاطر مسوولیت خطیری است که کارمندان به عهده دارند.

وزیر عدلیه تصریح کرد که در برابر این امتیازات انتظار ما این ا‌ست که کارها باید درست و موثر صورت گیرد.

او افزود: «برای رسیدگی به مشکلات مردم و پوشش بیشتر قضایا در پلان 1400 وزارت عدلیه مدیریت‌های حقوق برای ولایات در نظر گرفته شده و مساعدین حقوقی در سطح کشور به 670 مساعد افزایش یافته است

فضل احمد معنوی با اشاره به روش کلاسیک قانون‌گذاری گفت که وزارت عدلیه متعهد است تا برای مدرن ساختن وزات به ویژه بخش قانون‌گذاری گام‌های جدی بر‌دارد تا این  بخش همگام با جهان و نیازمندی‌های جامعه در قانون گذاری پیش برود.

.

در این کنفرانس محمود کرزی، وزیر شهرسازی و اراضی نیز درباره استرداد زمین‌های غصب شده از نزد غاصبان یا اخذ پول جایداد غصب شده از نزد آن‌ها، صحبت کرد. او همچنین تاکید کرد که اگر سرمایه‌گذاران برای سرمایه گذاری زمین نیاز داشته باشند، وزارت شهرسازی حاضر است تا زمین را در اختیار آنان قرار دهد.

از طرفی هم، غلام حیدر علامه، معاون لوی سارنوالی در این کنفرانس، حفاظت از دارایی‌های منقول و غیر منقول را از مسوولیت‌های اداره قضایای دولت وزارت عدلیه خواند. او تاکید کرد که حفظ ثروت و املاک عمومی باعث قدرتمند شدن دولت شده و سر انجام موجب اقتدار مردم خواهد شد.

در روز دوم این کنفرانس گروه‌های متشکل از روسای عدلیه و دیگر اعضا روی دریافت راه حل مشکلات و چگونگی ایجاد هماهنگی و همکاری میان ادارات کار کردند و در روز سوم نتایج آن اعلام خواهد شد.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰ - ۱۲:۳۵
Background image

اطلاعیه وزارت عدلیه درباره دور دوازدهم روند ارزیابی وکلای مدافع

به اطلاع عموم وکلای مدافع در سراسر کشور رسانیده می‌شود که ریاست وکلای مدافع به روز شنبه،۱۵محرم الحرام  مصادف با ۲۲ اسد، ۲۴ تن دیگر از وکلای مدافع را به منظور تجدید جواز نامه‌های مورد. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰ - ۹:۴۶
Background image

اعلام نتایج دور یازدهم ارزیابی وکلای مدافع

وزارت عدلیه دور یازدهم روند ارزیابی وکلای مدافع را روز سه شنبه، ۱۸ اسد با ۵۰ تن اشتراک کننده  وکلای مدافع در این وزارت، برگزار کرد.

بر اساس ارزیابی که صورت گرفته از۵۰ تن اشتراک کننده،۴. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۷ - ۱۲:۲۰
Background image

اطلاعیه وزارت عدلیه درباره دور یازدهم روند ارزیابی وکلای مدافع

به اطلاع عموم وکلای مدافع در سراسر کشور رسانیده می‌شود که ریاست وکلای مدافع به روز سه شنبه،11 محرم الحرام  مصادف با 18 اسد،50 تن دیگر از وکلای مدافع را به منظور تجدید جواز نامه‌های مورد. . .

BACK TO NEWS