وزارت عدلیه تفاهم‌نامه‌ی را به‌منظور تقویت هماهنگی میان نهادهای عدالت رسمی و نهادهای عدالت غیر رسمی با بنیاد آسیا به ‌امضا رسانید.

waheed
پنجشنبه ۱۳۹۸/۷/۴ - ۱۴:۳
.

تفاهم‌نامۀ بهبود روابط کاری میان نهادهای عدالت رسمی (نهادهای عدلی و قضایی) و عدالت غیر رسمی (شوراها و جرگه‌ها) در شش ولایت، میان دکتر عبدالبصیر انور وزیر عدلیه کشور و عبدالله احمدزی رییس بنیاد آسیا در افغانستان امروز در وزارت عدلیه به امضا رسید.
این تفاهم‌نامه به منظور تقویت ارتباطات میان نهادهای عدالت رسمی و نهادهای عدالت غیر رسمی در حل منازعات حقوقی، افزایش هم‌کاری میان نهادهای عدالت رسمی و غیر رسمی در عرصۀ مصالحه، حل منازعات محلی و تطبیق عدالت در جامعه و بلند بردن توانایی‌های نهادهای عدالت غیر رسمی (شوراها و جرگه‌ها) در حل منازعات حقوقی امضا شد.

..


دکتر عبدالبصیر انو وزیر عدلیه در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: ایجاد هماهنگی میان نهادهای عدالت رسمی و نهادهای عدالت غیر رسمی در حل قضایا بسیار مهم است. فعالیت بزرگان و اهل خبره در محلات از طریق شوراها و جرگه‌ها می‌تواند در حل منازعات حقوقی بسیار مفید باشد. وی افزود که قانون‌مند شدن این شوراها و جرگه‌ها و فعالیت‌های شان در هماهنگی با نهادهای عدالت رسمی، روند مصالحه و میانجیگری در منازعات حقوقی را بهبود می‌بخشد.
در همین حال، عبدالله احمدزی رییس بنیاد آسیا در افغانستان گفت: عدالت ترمیمی یک حقیقت است که در مسایل ملکیت و سایر منازعات حقوقی افراد، کمک می‌کند. ما می‌خواهیم که نهادهای عدالت رسمی و نهادهای عدالت غیر رسمی به گونۀ معیاری باهم هماهنگی داشته باشند. وی اضافه کرد که باید از ظرفیت افراد مصلح و اهل خبره در جامعه در راستای تطبیق قانون استفاده شود.
بنیاد آسیا متعهد است تا این برنامه را از طریق آگاهی دهی در مورد عدالت رسمی و غیر رسمی، حقوق زنان، اعمار صلح و نقش جرگه‌ها و شوراها در حل و فصل اختلافات، برگزاری برنامه‌های آموزشی در بارۀ حقوق زن از دیدگاه اسلام و قوانین افغانستان، حقوق شهروندی، حقوق طفل، مدیریت قضایا، مهارت‌های تصمیم‌گیری، حل منازعات محلی و سایر موضوع‌ها در کشور تطبیق نماید.

.


گفتنی است که این برنامه به کمک مالی کشور هالند و به همکاری دفتر جی.آی.زید تمویل می‌گردد. در حال حاضر، این برنامه از سوی بنیاد آسیا در ولایت‌های بغلان، بلخ، تخار، جوزجان، سمنگان و کندز برای سه سال تطبیق می‌شود.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۱۹:۱۳
Background image

پیام تسلیت در رابطه به وفات محترم محمد یوسف غضنفر نمایندۀ فوق العاده جلالتمآب رییس جمهور در امور توسعه اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر؛

باكمال تأسف اطلاع حاصل نموديم که محترم محمد یوسف غضنفر شخصیت حلیم، مردم‌ دار و خیر اندیش کشور در اثر بیماری کووید19 داعی اجل را لبیک گفته و جان به حق سپرد.

انالله وانااليه راجعون!. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۹:۵۳
Background image

برای اطلاع‌دهندگان جرایم فساد اداری، مکافات تشویقی پیش‌بینی شده‌است

مقرره اعاده دارایی‌های غیر قانونی ناشی از جرایم فساد اداری پس از تصویب در کابینه همراه با قانون تنظیم امور زندان‌ها، قانون اداری عالی تفتیش و ضمیمه شماره 1 قانون سلاح ناریه و مواد. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۴ - ۱۱:۵۷
Background image

پیام تسلیت رهبری وزارت عدلیه در باره‌ی حمله بالای موترحامل کارمندان لوی څارنوالی ج.ا.ا

با تالم و تاثر عمیق اطلاع یافتیم که صبح امروز در نتیجه‌ی حمله بالای موتر حامل کارمندان لوی څارنوالی در ساحه‌ی ده‌سبز شهر کابل، پنج‌تن از کارمندان لوی څارنوالی جان باختند.

وزارت عدلیه ج. . .

BACK TO NEWS