متن سخنرانی قانون‌پوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور در نشست آنلاین «ایجاد جوامع صلح آمیز و همه شمول از طریق عدالت برای همه»

waheed
پنجشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۶ - ۸:۵۹
.

چهارشنبه ۱۴ اپریل ۲۰۲۱

وزراء محترم، روءسای سازمان های بین المللی، نماینده های عالیقدر کشور های عضو سازمان ملل متحد، اشتراک کننده ها، خانم ها و آقایان!

بعد از ظهر شما بخیر!

اجازه دهید در آغاز از کشور دوست هالند بابت دعوت و میزبانی ایشان و همچنان از گروه g7+ و نهاد ایلدرز و سایر برگزار کنندگان این نشست، ابراز تشکر و قدردانی نمایم.

خرسند هستم که در این فرصت در رابطه به موضوع عدالت گردهم آمده ایم و صحبت مینماییم.

جلالتمابان محترم!

همانطوری¬که میدانیم دسترسی به عدالت در کشور های متاثر از جنگ، می¬تواند در تامین صلح دایمی و بلند بردن مشروعیت نظام موثر واقع شود، افغانستان برای تحقق اهداف انکشاف پایدار بخصوص برای کاهش فقر، تساوی جندر، حکومتداری خوب و تامین حاکمیت قانون و رعایت معیار ها و موازین حقوق بشری، با چالش های متعددی از قبیل خشونت، فساد اداری و امثال آن بگونه پیگیر مبارزه نموده است.  

برای فراهم آوری زمینه دسترسی به عدالت بر اساس نیازمندیهای مردم، ایجاب می¬نماید تا نهاد های بین المللی با سکتور های عدلی قضایی در بلند بردن ظرفیت ها در عرصه های قانونگذاری، پالیسی سازی و تدوین استراتيژی های موثر همکاری لازم نمایند. این کار عرضه خدمات عدلی مردم محور را تسهیل بخشیده و موثریت و کارایی سکتور های عدلی را بلند خواهد برد.

تجربه گذشته نشان می¬دهد که برای پیشگیری و جلوگیری از پدیده کرونا، جهان فاقد آمادگی های لازم بود. بناءً برای اینکه در آینده در برابر شیوع هرگونه پدیدهء مشابه دیگر، از آمادگی های لازم برخوردار باشیم، باید مکلفیت های قانونی را در امر جلوگیری از همچو رویداد ها در اسناد ملی و بین المللی پیش¬بینی نماییم تا در روشنی آن از هرگونه سهل انگاری ایکه ممکن است حیات بشر را به خطر مواجه سازد، جلوگیری بموقع صورت گیرد.

میخواهم بدینوسیله، از ایجاد ائتلاف عمل برای تامین عدالت که یک گام ستودنی است، صمیمانه استقبال نمایم و آن را در انجام مسئولیت ها در عرصه فراهم آوری زمینه دسترسی به عدالت مردم محور و ایجاد جوامع صلح آمیز و همه شمول، به فال نیک می¬گیرم.

در اخیر جا دارد ضمن ابراز قدردانی و تشکر از برگزار کنندگان، از کشور های دوست همانند گذشته مطالبه نمایم تا به همکاری های شان با افغانستان در عرصه های ظرفیت سازی، مبارزه با تبعیض، خشونت و سایر چالش ها بخصوص تامین حاکمیت قانون و صلح پایدار، ادامه دهند

تشکر از توجه تان!

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۱ - ۱۳:۱
Background image

وزارت عدلیه با 7 اداره دولتی به منظور افزایش آگاهی حقوقی شهروندان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

وزارت عدلیه به منظور تقویت روند آگاهی‌دهی حقوقی به شهروندان با 7 اداره دولتی شامل وزارت‌‌های اطلاعات و فرهنگ، تحصیلات عالی، امور زنان، معارف، ارشاد، حج و اوقاف، مخابرات و تکنالوژی. . .

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۹ - ۱۰:۲۲
Background image

فعالیت پوهنتون‌های بین‌المللی در کشور قانونی می‌شود

کمیته موظف حل مشکلات قانونی فراراه ایجاد و فعالیت پوهنتون‌های بین‌المللی در کشور در جلسه‌ای با اشتراک قانون‌وال عبدالمجید غنی‌زاده، معین مسلکی وزارت عدلیه روی قانونی‌سازی فعالیت این. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۲:۲۵
Background image

رییس عدلیه ولایت پنجشیر معرفی شد

عبدالمجید لایق، رییس پیشین عدلیه ولایت کاپیسا که به تازگی به حیث رییس عدلیه ولایت پنجشیر تعیین گردیده، طی مراسمی از سوی قانونوال عبدالمجید غنی زاده معین مسلکی وزارت عدلیه به کارمندان و. . .

BACK TO NEWS